Часто беручи до рук упаковку придбаної зубної пасти, шампуню, миючого засобу чи прального порошку ви зустрічаєте набір параллельно розташованих чорних ліній різної товщини та довжини або(чи) багато чорно-білих квадратиків, сформованих у великий квадрат чи прямокутник. Це так званий штрих-код.
Штрих-коди використовують також в в торгівлі, бібліотечній чи поштовій справі, при обробці документів, на виробництві,в охоронних системах, тощо.
В 1948р. у Бернарда Сільвера та Джозефа Вудланда зародилась ідея штрих-коду, коли вони почули розмову між президентом мережі продуктових компаній та деканом інституту технологій університета Дрекселя, котрі думали як їм створити систему, що автоматично зчитує інформацію про продукт.
Вони спробували багато варіантів, одним з яких були нанесені ультрафіолетовими чорнилами позначки, доки не наштовхнулись на стару добру стару азбуку Морзе. За словами Джозефа Вудланда, він розтягнув точки і тире і зробив з них з них лінії: точка – вузька, тире – широка.
23-є вересня 1975 року вважається днем народження штрих-коду.
А що ж, насправді, несе у собі оте зображення?
Як Ви, шановний читачу, вже зауважили, що на малюнках чітко виділяється два типи штрих-кодів: так звані лінійні та двомірні.
Лінійними, або, як їх ще називають, звичайними, є штрих-коди що читаються лише по горизонталі і дозволяють кодувати невеликий об’єм інформації: десь до 20-30-ти символів (зазвичай цифри).
У незрозумілих людському оку малюнках зашифрована цілком зрозуміла для комп’ютерів інформація. Вона зчитується сканером і «перетворюється» в країну походження (виробника чи продавця) продукції, завод-виробник, найменування товару, його колір розміри, масу, та ще й перевіряється на правильність зчитування штрих-коду.
Двомірні штрих-коди застосовуються для кодування великих об’ємів інформації. Чому двомірні? Тому, що інформація в них зчитується вже у двох напрямках: по горизонталі та по вертикалі (на відміну від лінійних вони можуть містити в собі кілька сторінок тексту) і зчитуються двомірними сканерами.
Не буду завантажувати Вас складними технологіями зчитування та нюансами розпізнавання інформації, лише скажу, що нині штрих-коди можуть виглядати як кольорові малюнки, і лише Ви будете знати що це не лише малюнок, але щось іще, надійно сховане від стороннього ока.
Отож, залишимо поки цю «екзотику» та повернемося до наших порошків, паст та шампунів і найпростішого лінійного штрих-коду.
Лінійні штрих-коди поділяються на два види: EAN (European Article Numbering Association) розроблений Європейською Асоціацією Товарної Нумерації – європейський, та UPC (Universal Product Code) – американський.
У свою чергу EAN ділиться на EAN-8, EAN-13, EAN-14, EAN-128. EAN-8 - використовується для маркування товарів невеликих розмірів; EAN-13 - для будь-яких товарів з достатньою площею; EAN-14 - для транспортних упаковок. Кодом EAN-8 кодується 8 цифр, EAN-13 і EAN-14, відповідно - 13 і 14 цифр, а EAN-128 - будь-яка кількість букв і цифр, об'єднаних у групи.
Американський UPC містить в собі UPC-6 та UPC-12. Перший наноситься на товари та упаковки невеликих розмірів, а другий, відповідно, – на інші товари американського виробництва.
13 - розрядний код EAN-13 і сумісний з ним 13-розрядний код UPC, застосовуваний у США і Канаді - це найбільш поширені системи товарної нумерації. Діапазони штрих-кодів видаються кожній країні, що входить в асоціацію EAN.
Найвужчий штрих або пробіл завширшки 0,33 мм. Саме цю величину прийнято вважати одиницею ширини штриха. У групи, що складаються з двох пробілів та двох штрихів, сімома модулями кодується кожна цифра. Ширина штрихів, пробілів та їх поєднання також несуть інформацію.
Ось так складно зашифровується найпростіший лінійний штрих-код. Як саме можна його прочитати і що можна з нього зрозуміти конкретно?
- Перші дві-три цифри штрих-коду називаються префіксом і означають країну походження (виробника або продавця) продукту;
- наступні чотири-п'ять - підприємство-виробник;
- ще п'ять - найменування товару, його споживчі властивості, розміри, масу, колір;
- остання цифра - контрольна, що використовується для перевірки правильності зчитування штрих-коду сканером
Безпосередньо код товару розшифровується наступним чином: 1 цифра: назва товару, 2 цифра: споживчі властивості, 3 цифра: розміри, маса, 4 цифра: інгредієнти, 5 цифра: колір.
Пропоную Вам ознайомитись з таблицею розрахунку контрольної суми, який допоможе Вам встановити правду про походження товару.
Для прикладу візьмемо рідину для миття посуду "Denk Mit Весняні моменти"
|
№ |
дія |
приклад |
---|---|---|
1 |
Додати цифри, що стоять на парних місцях штрих-коду |
0 +0 +5 +9 +7 +4 = 25 |
2 |
Отриману суму помножити на три |
25 * 3 = 75 |
3 |
Додати цифри, що стоять на непарних місцях штрих-коду (крім контрольної цифри) |
4 +1 +3 +5 +7 +4 = 24 |
4 |
Додати числа, отримані в пунктах 2 і 3 |
75 +24 = 99 |
5 |
Відняти десятки |
99-90 = 9 |
6 |
Від числа 10 відняти отримане в пункті 5 |
10-9 = 1 |
Результат повинен збігатися з контрольною цифрою. Якщо він не збігається, це свідчить про незаконне вироблення прoдукції!
Бувають випадки, коли код на етикетці не співпадає з назвою країни виробника на упаковці. Як же бути, кому вірити? Але і цю проблему можна вирішити.
- Фірма могла отримати код в країні найбільшого експорту своїх товарів, а не в своїй країні;
- Можливо засновниками підприємства є декілька фірм з різних держав;
- Товар міг бути виготовлений на дочірньому підприємстві;
- Продукція вироблена за ліцензією фірми з іншої країни.
І, насамкінець, хочу зауважити, що код країни виробника ніколи не може містити в собі лише одну цифру, а товари, що мають великі розміри можуть мати короткий 8-ми цифровий код.
Нижче наводиться таблиця, яка допоможе Вам, шановний читачу, визначити по коду країну виробника.
Пам’ятаєте слова Остапа Бендера після того як Іполит Матвійович фарбує волосся в «радикальний чорний колір», але після вмивання наступного ж дня його волосся стає зеленим: «Киса, всю контрабанду делают в Одессе, на Малой Арнаутской улице».
Щиро надіюсь, що запропонована інформація принесла Вам трохи нових знань, та впевненість, що Вас уже ніхто не зможе обманути, підсунувши фальсифікат.
Отож, хорошого Вам настрою та якісної продукції.
Коментарі (7): Як читати штрих-код
если Сложить числа, полученные в пунктах 2 и 3
48 +16 = 64 и получается 3-хзначное число то как с десятками (ычесть десятки
64-60 = 4);
Мой случай: код 8411061636268. Буду очень признательна за разьяснения.
купила цигарки, не можу дізнатися хто зробив, штрих код 48209564( повинно бути 13 цифр), акцизна марка тв3ф22/4, 821626, 25ААХУ, код виробника ( написано на пачці) наведений біля дати виробництва, написано: А721238440335 - не можу цей код ніде знайти. Допоможіть, будь ласка, щоб я дарма з продавцем не підіймала лайки.
Є онлайн сервіси, які розшифровують штрих-код. Наприклад, https://service-online.su. Ввівши даний штрих-код 4056264610567 сервіс видає країну-виробника Німеччину
Добрий день !
Допоможіть розшифрувати такий код: 4056264610567.
Дякую.
Не можу визначити 2000990059017